Домой / Новини / Захоплива та незабутня подорож до Батурина!

Захоплива та незабутня подорож до Батурина!

06 листопада Департаментом культури і туризму Полтавської ОДА був організований екскурсійний маршрут. Участь узяли працівники культури, а саме начальники відділів, головні та провідні спеціалісти, директори музеїв та бібліотекарі. Таку дружню команду вітала Гетьманська столиця України – славетне місто Батурин, де розташований Національний історико-культурний заповідник. Маршрут відкриває вхід у відновлену Батуринську цитадель. У супроводі – легенда: коли Іван Самойлович йшов походом на Крим, його кінь спіткнувся, переходячи міст — це стало правдивим знаком того, що гетьман може не повернутися з війни. Цитадель сьогодні, як і давня, оточена захисним ровом. Будівлі всередині — у стилі східноєвропейського «козацького» бароко, у церкві – мережа підземних ходів, що свідчать про можливі способи втечі від навал на фортецю. На найвищій точці подвір’я  розташований хрест пам’яті взяття Батуринської фортеці.

2
3
4
5
6
7
9
10
11
12
13
15
16
18
19
20
21
23
24
26

Екскурсія продовжується в музеї археології, де зберігається колекція експонатів, знайдених у різні часи на території заповідника. Слово Батурин походить від старослов’янського «батура», що означало городок, невелике місто, яке впродовж тридцяти років згідно з Деулінським перемир’ям належало до Польщі. Звідси й впливи на назву річки Сейм — до польського тридцятиріччя називалась «Семъ» (сім приток). Гетьманською столицею Батурин став після отримання Магдебурзького права. Музей археології зберігає свідчення про побут 17 століття — представлено єдину скляну чарку, яку було знайдено в одному з поховань. Особливо привертає увагу наречена у весільній сукні біля собору Живоначальної Трійці, який збудував Іван Мазепа за власний кошт.
Окрім експонатів, що ілюструють давню українську культуру, музей також представляє сучасні роботи на дотичну тематику. «Знищення Батурина» Олександра Івахненка — велике полотно у червоних кольорах, що викликає відчуття страху й неспокою від побаченого.

Варто зазначити, що  «Цитадель Батуринської фортеці» був відтворений у 2008 році за сприяння третього президента України Віктора Ющенка.

Також ми відвідали пам’ятник жертвам Батуринської трагедії 1708 року та могилу П.Прокоповича, основоположника вітчизняної науки про бджільництво, винахідника рамкового вулику.

Екскурсовод ознайомила нам зі славними діяннями гетьманів —  Дем’яна Ігнатовича, Івана Самойловича та Івана Мазепи.

Особливе враження на всіх справила центральна будівля – палацово-парковий комплекс  Кирила Розумовського. Ми відчули жагу і боротьбу українців за власну державу, доторкнулись до козацької слави. Прибувши до палацу, нас зустріли величні мармурові сходи. Особливість його в тому, що там ніхто ніколи не жив ще від часів побудови. Сучасний комплекс – результат семи спроб реставрацій руїн палацу.

У кімнаті родинних полотен нас зустрів рояль, на якому свою авторську композицію виконала  Христина Згуровець — літературний  коректор “Дня”. До слова, минулого року в Качанівському палаці на старовинному інструменті грала учасниця XI Літньої школи — Ірина Лазуркевич.

Поверх «Вар’єте», побудований спеціально для прийомів, балів, маскарадів вражав своєю патетичною святковістю. Велич, пишність будівлі і звісно  слова гіда роблять свою справу. Відразу уявляєш, як ще у 17-18 столітті панянки у пишних сукнях із парасольками прогулюються дорогою до саду, як Кирило Розумовський приймає своїх гостей у цих прекрасних кімнатах. Це неначе зустріч з минулим.

Батурин має надзвичайну ауру. Цей унікальний заповідник на Чернігівщині об’єднує безцінні пам’ятки історії, архітектури, культури, археології та природи. Таємниця відчувається в Батурині на кожному кроці.      Поверталися додому, сповнені купою незабутніх вражень та приємних емоцій.

Рекомендуємо всім, хто поважає історію, хто дорожить своєю національною культурою, хто захоплюється подорожами відвідати це унікальне місце на карті України, долучитись до минувшини і зачерпнути натхнення з чистої криниці української культурної спадщини.

x

Проверьте также

Відбулася робоча група з напрацювання рекомендацій поліпшення якості послуг для осіб похилого віку в умовах пандемії COVID -19.

11 вересня 2020 року у приміщенні Лубенської центральної районної бібліотеки імені Володимира Малика відбулася робоча ...