Домой / Новини / Традиції святкування Андріївських вечорниць відродили у Лубнах

Традиції святкування Андріївських вечорниць відродили у Лубнах

Одне з найбільш шанованих молодіжних свят Калита, або Андрія. Святкується воно увечері 13 грудня за новим стилем, або ж 31 листопада за старим. Тобто за старим стилем це відбувалось в ніч з листопада на грудень, в ніч напередодні зими. Воно співпало із значно пізнішим християнським святом апостола Андрія Первозванного.

Обрядовий хліб — калита нагадує сонце, він обов’язково круглий, як сонце, в середині з діркою, до того ж вимазаний медом. Золотий мед, принесений бджолами (божими мухами) також символізував сонце і широко використовувався в цей день. Ним намащували калиту, іноді жартуючи, хлопці вмочали пальці в мед і мазали дівчатам вуста, щоб солодкі були. З меду готували і напої на калиту. Варто відмітити, що горілку на молодіжних вечорницях, як правило, не вживали.
На Андрія неодружена молодь знову задумується над своїм майбутнім, адже через місяць, після Водохрещі, тобто після 19 січня, почнуться зимові весілля. Тому ряд магічних ритуалів та гадань направлені на те, щоб причарувати судженого або дізнатися, чи відбудеться весілля цієї зими, а чи доведеться колодку тягти.

Юних лубенців запросили до народознавчого музею загальноосвітньої школи №10, де вони стали учасниками святкового дійства, яке українці здавна називали Калитою. Хлопці та дівчата дізналися, як відзначала українська молодь одне з найулюбленіших народних свят. Разом з ведучими Юлією Мурашко та Альоною Борозною грали в ігри, танцювали, їли вареники, гадали та за традицією — кусали калиту. Чудове свято для дітей та молоді провела центральна районна бібліотека імені Володимира Малика, колектив загальноосвітньої школи №10 та громадські активісти.
Організатори заходу щиро вдячні Раїсі Олександрівні Кошель, голові громадської організації «Спілка жінок – трудівниць «За майбутнє дітей України» та особисто Ніні Михайлівні Царинній за смачні вареники, якими із задоволенням ласували учасники свята.

x

Проверьте также

З бібліожиття  Лубенщини

Нинішній рік підготував для всіх нас глобальний виклик у вигляді COVID -19, що стрімко поширився ...