Домой / Новини / 14 серпня – Медовий Спас

14 серпня – Медовий Спас

Щороку, в серпні, православні люди святкують три великих свята.

14 серпня – Медовий Спас,
19 серпня – Яблучний Спас,
29 серпня – Горіховий Спас.

Повітря, наповнене запахами меду і достиглих яблук, як би говорить нам, що настає час свят — Спаса.

Саме слово «Спас» пов’язане з Ісусом Христом, якого називають Спасителем. Саме йому православна церква і присвячує ці свята. Треба сказати, що кожне свято Спаса в церковному календарі має іншу, так би мовити офіційну назву.

Медовий, — найперший.  В церковних календарях носить назву Походження Чесних Древ Животворящого Хреста Господнього.

Яблучний спас, — який відзначається 19 серпня, за церковними канонами називається Преображення Господнє, а останній, третій Спас, який називають Нерукотворним, відзначається Православною Церквою на згадку про перенесення до Константинополя Нерукотворного образу Господа Ісуса Христа.

14 серпня в церквах і православних храмах освячують не тільки воду, але також і мед. Саме в цей час стільники у вуликах заповнені медом і саме час збирати урожай, а після освячення, пригощатися досхочу. У слов’ян мед був не тільки смачним, солодким , а з нього ще готували популярний хмільний напій – медовуху. У народі її використовували не тільки в якості святкового напою, а й лікували хвороби і недуги.

Існує ще одна назва свята 14 серпня – Маковій. Ті, хто часто відвідує церкву знають, що в цей день в храмах згадують про мученицьку смерть за віру семи братів Маккавеїв. Але, до свята врожаю Маккавеї, ніякого відношення не мають. Просто з 14 серпня на полях починали збирати мак і пекти пироги з цією начинкою.

ui14710007143На свято Маковія раніше, в дохристиянській  Русі, люди створювали спеціальні букети-обереги – маковійчики, які захищали сім’ю від біди протягом всього року.  Не перестали збирати маковійчики і після приходу християнства. Правда, тепер їх освячують у церкві.
За старих часів Маковейчик робили з 17 трав. Згодом число складових змінилося.

 

Що обов’язково повинно бути в букетику?

Калина – символ дівочої краси, любові, ніжності.
Соняшник – символ сонця, тепла і вдячності.
Рута і нігідки (календула) -захист від усіляких хвороб.
Материнка – щоб «роду не було переводу».
Колоски вівса – для гарного врожаю, великого достатку.
М’ята – щоб в домі панували мир. спокій і довіра.
Ласковец – згода в родині, означає ласку.
Тирлич – щоб у дівчини було багато кавалерів.
Буркун – до примирення (якщо раптом посварилися).
макові голівки
Гілочки полину.

Зібрані трави зв’язували червоною стрічкою будь-якої довжини. Приготували букет? Тепер його слід освятити в церкві і берегти як зіницю ока цілий рік – він буде захищати будинок і всіх членів сім’ї від хвороб і неприємностей.

На житомирському Поліссі до маковійчика додавали морквинку, невеликі качани кукурудзи, горох, квасолю, кріп. На Черкащині вважали, що на Маковія треба обов’язково посвятити квіти, бо «від цього квітне господарство». Святити несли також вінок із квітів і колосків.

На Поділлі святили цілий сніп городини та зілля, обв’язаний червоною китайкою. З ним урочисто обходили всю господу, хату, городи, сподіваючись і на наступний рік отримати гарний врожай і примноження в господарстві.

З цього дня розпочинається «спасівка» — піст, який триває два тижні.
0_c1fbf_aaf22f0b_L

x

Проверьте также

З бібліожиття  Лубенщини

Нинішній рік підготував для всіх нас глобальний виклик у вигляді COVID -19, що стрімко поширився ...