This page is hosted for free by zzz.com.ua, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 41.60 UAH.
Домой / Свята і традиції / Зелені свята

Зелені свята

19 червня, неділя — празник Святого Духа. У народі ці свята називають Зеленими, бо вони символізують остаточний прихід літа.
Як і всі інші свята наших пращурів, Зелені свята базувалися на хліборобських традиціях сонячного циклу. Але, окрім культу Сонця і культу померлих предків, в основі Зелених свят лежав культ дерев і квітів. Можливо,
тисячолітня традиція прикрашати житло на Зелені свята зеленим віттям і була пов’язана з давнім культом і святом дерев.
Зелений тиждень у наших предків розпочинався з четверга — дівчата йшли в ліс або на поля і там «звивали вінки на всі святки», співаючи при цьому відповідних пісень.

2Вінки плели з чебрецю, конвалії, незабудок, інколи вплітали у них і полин. Після звивання вінків дівчата поверталися у село і обв’язували ними березу. У день Трійці, в неділю, йшли до цієї берези, щоб вінки відв’язати. Кожна розглядала свій. Якщо вінок залишався свіжим, його власниця була переконана, що буде щаслива, якщо ж зів’ялим — ні.
Напередодні Зеленої неділі, у суботу, яка називається клечаною, хату, подвір’я та господарські будівлі прикрашали клечанням — зеленими гілками дерев. Їх встромляли у стріху, ворота, біля вікон, за ікони.

getImageПідлогу або долівку в хаті встеляли запашними травами: осокою, любистком, м’ятою. Вважалося, що зелень відганяє русалок і нечисту силу.Троїцькі розваги починалися з понеділка і тривали цілий тиждень. Зазвичай їх влаштовували в лісі чи у полі, на вигоні за селом. Подекуди молодіжні забави й танці проходили біля спеціальних лаштунків — ігорного дуба чи явора. Вони являли собою довгу жердину, до якої зверху горизонтально прикріплювали колесо, прикрашене квітами, гіллям, стрічками.

Хай дух святий наповнить вас сьогодні,
Дасть сили і наснаги вам добро творити,
А гілочка зелена, що є символом життя,
Святковий настрій допоможе вам створити!

87917332_83376328_large_2795685_08516e07e3dba30b7fab247b92a6d17e

x

Проверьте также

«В сім’ї вольній, новій»

Ісківська земля, оспівана у віках Великим Кобзарем, традиційно в останню неділю травня гостинно зустрічала палких ...